Fiskalna Img 999.jpg

Jak działa kasa fiskalna?

Każdy przedsiębiorca sprzedający towary lub usługi zobowiązany jest do wydawania rachunków. Niezbędnym wyposażeniem sklepu lub punktu usługowego staje się więc kasa fiskalna. Jednak mało kto zastanawia się jak działa kasa fiskalna.

A warto wiedzieć co nieco na ten temat, bo dzięki tej wiedzy z łatwością będziemy mogli wybrać kasę fiskalną odpowiadającą naszym potrzebom. Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, które rejestruje obrót oraz kwoty podatku od transakcji sprzedaży detalicznej.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kas fiskalnych: najczęściej występujące kasy typu ECR czyli Electronic Cash Register, ale także kasy POS, terminale kasowe, proste drukarki fiskalne oraz kasy komputerowe. Warto zdawać sobie sprawę z mnogości dostępnych modeli i rodzajów kas, dzięki temu będziemy wiedzieli że jest z czego wybierać. Wszystko zależy od wielkości naszego biznesu i naszych potrzeb. Większość aktualnie stosowanych modeli kas fiskalnych wyposażonych jest w pamięć fiskalną, dzięki której po zakończenia dnia sprzedaż automatycznie zapisują kwotę sprzedaży: netto i brutto oraz podatek, na podstawie wprowadzonych danych (aktualnie obowiązującej stawki VAT).

Na podstawie tych danych kasy umożliwiają stworzenie i wygenerowanie dobowego raportu. Funkcjonowanie kasy fiskalnej opiera się także na możliwości wprowadzenia do ich systemu bazy oferowanych towarów i usług. Najczęściej dane te funkcjonują w formie listy kodów i przypisanych im nazw, cen i stawek podatków odpowiednich dla danego towaru niż usługi.


O kartach kredytowych: https://www.starmicronics.pl/


W oparciu o te dane podczas zakupów w sklepie kasjer wprowadzając kod towaru lub skanując kod kreskowy przywołuje te dane, które następnie zostają umieszczone na paragonie. Urządzenie drukuje dwa egzemplarze paragonu: dla klienta oraz dla przedsiębiorcy lub jeden dla klienta, a egzemplarz dla przedsiębiorcy zapisuje w wersji elektronicznej. Tę opcję często wykorzystują kasy fiskalne typu POS.
Znajomość ogólnych zasad funkcjonowania kas fiskalnych może okazać się przydatna przy wyborze urządzenia dla swojego biznesu.