Słowo akcyza zna chyba każdy, jednak czy faktycznie wszyscy wiedzą, co ono właściwie oznacza? Kogo dotyczy? Zapewne nie, warto zgłębić tę wiedzę, może ona się przydać w codziennym życiu.
Co to jest podatek akcyzowy?
Zacznijmy od początku, akcyza inaczej nazywana podatkiem akcyzowym, ma powszechny charakter, jest podatkiem pośrednim. Akcyzą objęte są poszczególne kategorie wyrobów, najczęściej nakładana jest na dobra, aby w ten sposób zmniejszyć ich spożycie, innym powodem jest oczywiście wysoka akumulacja zysku. Przepisy jasno i czytelnie wyjaśniają kwestię tego podatku.
Kto zapłaci akcyzę?
Odprowadzenie podatku akcyzowego to dla niejednego przedsiębiorcy obowiązek, kto jest zobowiązany? W pierwszej kolejności oczywiście są to producenci i firmy importujące wyroby akcyzowe.
Podatkiem akcyzowym objęte są następujące kategorie, produkty energetyczne, napoje alkoholowe jak piwo, wino, wyroby spirytusowe oraz produkty pośrednie, następnie energia elektryczna a także pożądane przez sporą część społeczeństwa wyroby tytoniowe. Wśród tych ostatnich odnajdujemy tytoń do palenia oraz papierosy.
Czy akcyza jest w naszym państwie od dawna? Podatek akcyzowy istnieje od czasów odzyskania niepodległości, jednak w dwudziestoleciu międzywojennym podatkiem tym objęte były produkty podstawowego użytku jak cukier, drożdże, kwas octowy, ubój zwierząt, energia elektryczna a także piwo i wino.
Warto wspomnień, wielu miłośników motoryzacji także jest nękanych akcyzą. Podatek akcyzowy od samochodów osobowych jest wyliczany na podstawie pojemności silnika. Należy pamiętać do 2000cm3, podatek wynosi 3,1%, całkiem zmienia się jego wysokość im silnik większy, powyżej 2000cm3 podatek wynosi 18,6%.
Każdy może napotkać się ze wzrostem cen, a przecież niewiele osób zdaje sobie właśnie sprawę, że to właśnie dzisiaj zapłaciliśmy podatek akcyzowy. Warto czasem zwrócić uwagę, które produkty sa nam niezbędne kosztowność ich często przerasta budżet domowy, a wszystko ma związek z akcyzą.